Halászlé a Balaton partján: Így készül a régió kedvence

A Balaton íze: fedezd fel a halászlé titkait

A halászlé, mint fogalom a XVIII. században jelent meg először, de valójában korábbi időkből származik.  A halászlé eredeti változata egyszerűbb volt, mindössze halból, vízből és sóból állt. Tápértékének növekedése a paradicsom és a paprika bekerülése után következett be. Két jelentős változatát Szeged és Baja területe formálta meg. A szegedi halászlé a tiszai vízi élet szabályai szerint alakult ki, a bajait a Duna adottságai és a szerb hatások formálták. A halászlék közötti legnagyobb különbséget a hozzáadott zöldségek és fűszerek, valamint a halszeletek készítésének módja adja. Történelmi források alapján a halászlé, főzés közbeni fűszerezése egy modern “találmány”, régen a halak, só és víz kombinációja jelentette az alapot. A halászlé ma már nem csak a parton főzhető, hanem a háziasszonyok konyhájában is megjelenik, egyre változatosabb receptekkel.

forrás

A Balaton íze: útmutató a tökéletes halászlé elkészítéséhez

Hozzávalók:

törpeharcsa, keszeg, balin, ezüstkárász, ponty, a halak ikrája, 6 kisebb fej vöröshagyma, só, 2 gerezd fokhagyma, 6 babérlevél, 2 dl olaszrizling, őrölt fűszerpaprika, 2 evőkanál mangalicazsír, 1 paradicsom, 2 teáskanálnyi csípős őrölt paprika.

Először előkészítjük az alapléhez valókat. Két kisebb fej vöröshagymát felvágunk, a bográcsunk (fazekunk) aljába szórjuk. Rárakjuk a megtisztított, besózott törpeharcsa fejét, a balint, a keszeget, a kárászt, és a ponty fejét, amiből előzőleg a méregfogat eltávolítottuk. A halak tetejére újabb 2 fej vágott vöröshagymát teszünk. A fokhagyma gerezdeket megtisztítva hozzáadjuk, és a babérlevelet is rátesszük. Sózzuk, felöntjük vízzel, és 1 dl borral. Feltesszük főni. Közben kevergetni nem szabad, csak mozgatni.

A pontyot lefilézzük, a húsokat 2 milliméterenként beirdaljuk, hogy a vékonyabb szálkákat is átvágjuk. A harcsát is lefilézzük, de mivel ez szálkátlan hal, nem kell bevagdosni. Mindkét halhúst kisebb szeletekre vágjuk, besózzuk, és őrölt fűszerpaprikával megsózva félretesszük egy tányérba. A megtisztított ponty-és harcsagerinceket az alapléhez tesszük, és együtt főzzük tovább. A halak ikráját is kisebbekre felvágjuk.

Amikor az alaplé már jól átfőtt, kiszedjük belőle a hal fejeket és gerinceket. Kicsit meghűtjük, majd egy külön tálba lefejtjük róluk a húsokat, a nagyobb szálkákat pedig félretesszük. Így könnyebb átpasszírozni a halat. Nagy lyukú szitán keresztül törjük át az alaplébe a sűrítményt. Az egészet átöntjük egy nagy tálba, a kiürült bográcsunk aljába pedig a mangalicazsíron újabb 2 fej apróra vágott vöröshagymát megpirítunk. Megszórjuk 3 evőkanál fűszerpaprikával, felöntjük kevés borral, és az alaplével. Felforraljuk, és az előkészített halfiléket belehelyezzük. Hozzáadjuk az ikrát is, végül cikkekre vágott paradicsommal, és csípős paprikával ízesítjük. Néha kicsit megforgatjuk a bográcsot, de keverni tilos, mert akkor összetörnek a húsok. 15-20 perc múlva tálalhatjuk.

Forrás: Ízörzők Szigliget

 

 

 

NE MENJEN EL ÜRES KÉZZEL!

Töltse le INGYENES Szállásfoglalási kisokosunkat. Sok-sok tippel és trükkel, hogy idén tényleg a legjobb szállást találja meg a Balatonnál, csalódások nélkül, és a lehető legkedvezőbb áron!

Nem küldünk kéretlen leveleket! Az adatkezelési tájékoztatónkat itt találja.